Chcesz poznać zdanie innych – utwórz ankietę!

Zdarzają się w naszym życiu zawodowym i prywatnym sytuacje, w których konieczne jest uzyskanie opinii od większej grupy osób. Powody ku temu mogą być różne, od chęci poznania opinii współmieszkańców osiedla w sprawie wyboru administratora, aż po ocenę działań rady miasta. Tak naprawdę, nie ma tematu, który nie mógłby zostać poddany ocenie. Doskonale służą do tego ankiety.

Tworzenie ankiet

Zdarzają się w naszym życiu zawodowym i prywatnym sytuacje, w których konieczne jest uzyskanie opinii od większej grupy osób

Autor zdjęcia: bgolub

Aby utworzyć ankietę, należy przede wszystkim opracować pytania, które mają się w niej znaleźć. Ważne, by poruszały one kwestie najistotniejsze, które najwięcej wnoszą w danym temacie. Pamiętać należy również o tym, że zbyt duża ilość pytań może zniechęcać respondentów do udzielania odpowiedzi, a przecież nie na tym nam zależy. Optymalnie byłoby, aby wypełnienie ankiety nie zajmowało więcej niż 5 minut, wówczas z pewnością dużo osób będzie zainteresowanych jej wypełnieniem. Obowiązuje przy tym zasada mówiąca, że im więcej wyników uda się zebrać, tym bardziej miarodajne są jej wyniki.

Przygotowanie ankiety w praktyce nie jest obecnie takie trudne, zwłaszcza, że dostępny jest program do ankiet (taki jak ten na przykład), na bazie, którego można ją opracować. Wpisując pytania i przyporządkowując im odpowiednią wagę, można szybko przeliczyć uzyskane z ankiety wyniki i je pogrupować. Dodatkowo, co stanowi bardzo duże ułatwienie, ankiety można także przeprowadzać zdalnie, na przykład w Internecie. Jest to spora oszczędność czasu nie tylko dla osoby, która ma przeprowadzić taką ankietę, ale i również dla osób, które ją wypełniają. Zrobić mogą to w dogodnym dla siebie czasie, który nie koliduje im z wykonywaniem innych czynności i obowiązków.